а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безверник

мн. безверници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што не верува во бога, безбожник.
Англиски: atheist Албански: ateist
Употреба: Религија
Примери:
Се појавија многу еретици и безверници.
2. Тој што е од друга, нехристијанска вероисповед, нехристијанин.
Англиски: non-christian Албански: jokrishter
Употреба: Црковен термин
Примери:
Група безверници ги сквернавеа православните гробови.
Изведенки
безверница ж.
мн. безверници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи