а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безверие

мн. безверија
Вид збор: Именка, среден род
1. Неверување во бог, атеизам.
Англиски: heathenism Албански: ateizëm
Примери:
Со сјај и раскош го маскираат своето безверие.
Како да го видоа пеколот, се исплашија од своето безверие.
2. недоверба, скепса
Англиски: scepticism Албански: skepticizëm
Примери:
Го мачеа тешки мисли, страдаше од безверие.
Изведенки
безверје ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи