а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безверен

безверниот
Вид збор: Придавка
1. Што не верува во бога, безбожен, нерелигиозен.
Англиски: godless
Употреба: Религија
Примери:
Безверните жени разговараа гласно и пречеа во црковниот обред.
2. Што не е со христијанска вероисповед, неправославен.
Англиски: non-christian
Употреба: Црковен термин
Примери:
Се омажи за безверен маж.
Безверни луѓе уништија повеќе црква и манастири.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи