а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безброј

Вид збор: Прилог
многу, неброено
Англиски: countless
Примери:
Го навасаа безброј нови впечатоци.
Се одржаа безброј здравици.
Остави безброј злато и со оки сребро.
Човекот создаде безброј чуда.
Се туфкав безброј пати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи