а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безброен

брзбројна
Вид збор: Придавка
Што е во многу голем број, што не може да се изброи, многуброен.
Англиски: countless
Примери:
Безброен народ се собра да те испрати.
Дали сум сторил нешто што би ги намалило безбројните страдања на мојот народ?
Изведенки
1. безбројно прил.
Пример: Страдаше безбројно.
2. безбројност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи