а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безброден

безбродниот
Вид збор: Придавка
Што е без брод, без газалиште; што нема можност да се прегази, да се премине, непреоден (обично за река, вода).
Примери:
безбродна река
FlexiMac
 менување на македонски глаголи