а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безбрежен

безбрежниот
Вид збор: Придавка
Што не е ограничен од брегови, непрегледен.
Англиски: boundless
Примери:
Безбрежен свет.
Безбрежна морска ширина.
Безбрежни простори.
Изведенки
безбрежност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи