а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безбрачен

безбрачниот
Вид збор: Придавка
Што не живее во брак, што не е во брачни односи.
Англиски: unmarried
Примери:
Само безбрачен свештеник може да биде ракоположен за архиереј.
Многу безбрачни луѓе се чувствуваат несреќно.
За себе го избрал безбрачниот живот и се оддал на богомолство.
Изведенки
безбрачност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи