а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безболен

безболниот
Вид збор: Придавка
1. Што е без болка, што не предизвикува болка, што не боли.
Англиски: painless
Примери:
Безболно породување.
По целата кожа му избиваа црвени безболни плускавци.
2. Што се реализира лесно, без тешкотии.
Англиски: painless
Употреба: Преносно значење
Примери:
Безболно решение.
Безболна постапка.
Изведенки
1. безболно прил.
Пример: Го реши проблемот безболно.
2. безболност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи