а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безбожник

мн. безбожници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26073
1. Тој што не верува во бога.
Англиски: ungodly Албански: ateist, i pabesë
Примери:
Со клетви се нафрлиле врз безбожникот.
Безбожници и многубошци.
2. Човек што ги скрнави религиозните чувства на верниците
Англиски: sinner Албански: mëkatar
Употреба: Религија
Примери:
Безбожник и крвопиец.
Безбожниците ќе ги проголта пропаста.
Изведенки
1. безбожница ж.
мн. безбожници
2. безбожнички прид.
безбожничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК