а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безбожие

мн. безбожија
Вид збор: Именка, среден род
Отсуство на верата во бога.
Англиски: atheism
Употреба: Архаизам , Религија
Примери:
Владееше безбожие.
Со години живееше во безбожие и во суеверие.
Изведенки
безбожје ср.
мн. безбожја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК