а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безбожен

безбожниот
Вид збор: Придавка
1. Што не верува во бога, што го одрекува постоењето на бога и на натприродните сили.
Англиски: ungodly
Употреба: Религија
Примери:
Не чувствуваше нетрпеливост против безбожните луѓе.
2. нечовечен, нечесен, злобен
Англиски: wicked
Примери:
Безбожно време.
Безбожен крвник.
Безбожна војска.
Безбожни зборови.
Изведенки
1. безбожно прил.
Пример: Безбожно ги казнуваше луѓето. Се однесува безбожно.
2. безбожност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи