а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безбоен

безбојниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10233
1. Што е без боја, необоен.
Англиски: colorless
Примери:
Чистата вода за пиење е безбојна.
Безбојна стаклена чаша.
Безбоен отров.
Безбојно светло.
2. Што не се изделува со нешто, едноличен, празен.
Англиски: colorless
Употреба: Преносно значење
Примери:
Некаква безбојна сенка го правеше пејсажот непознат.
Безбоен глас.
Лицето и беше со безбојни, малку накривени усни.
Изведенки
безбојност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК