а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безбели

Вид збор: Модален збор
Без сомнение, секако, сигурно.
Англиски: sure Турски: besbelli
Употреба: Архаизам
Примери:
Без божја волја, безбели, ниту се бере, ниту се жние.
Безбели, таа повеќе си го сака нејзиното чедо отколку ние.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи