а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безбедност

(едн.) безбедноста
Вид збор: Именка, женски род
Чувство на заштитеност.
Англиски: safety Албански: siguri
Примери:
Безбедноста во сообраќајот.
Државна безбедност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи