а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безбеден

безбедни
Вид збор: Придавка
Што е надвор од некаква опасност.
Англиски: safe
Примери:
безбеден живот
безбедна дистанца
безбедно место
безбедни простори
безбедна храна
Изведенки
безбедно прил.
Пример: Во негово присуство се чувствуваше безбедно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи