а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

безалтернативен

безалтернативниот
Вид збор: Придавка
Што е без алтернатива, без друга можност.
Англиски: choiceless
Примери:
Безалтернативна постапка.
Безалтернативно решение.
Безалтернативни одговори.
Изведенки
безалтернативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи