а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бежов

бежовиот
Вид збор: Придавка
бледокафеав
Англиски: beige
Примери:
Прстите џбараат по камчињата; некои бели, некои шарени, некои бежови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи