а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бежанец

мн. бежанци
Вид збор: Именка, машки род
бегалец
Англиски: refugee
Изведенки
1. бежанка ж.
мн. бежанки
2. бежански прид.
бежанскиот
бегалски
FlexiMac
 менување на македонски глаголи