а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бедро

мн. бедра
Вид збор: Именка, среден род
Надворешниот горен дел од бутот од коленото до трупот.
Англиски: hip
Употреба: Анатомија
Примери:
Мускулите на бедрата му играа поради качувањето по угорницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи