а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бедреница

мн. бедреници
Вид збор: Именка, женски род
Една од трите карлични коски во која е вглавена бедрената коска.
Англиски: thighbone Албански: kërdhokull
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи