а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беднички

бедничкиот
Вид збор: Придавка
мизерен, сиромашен
Англиски: miserable
Примери:
Доста е скромно сопчево, може да се рече бедничко.
Беднички живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи