а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беди

бедат
Вид збор: Глагол, несвршен
обвинува, клевети
Англиски: persuade
Примери:
Тој ги бедеше луѓето дека му украле нешто.
Изведенки
бедење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи