а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беда

(едн.) бедата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4491
1. Немање доволно средства за живот.
Англиски: misery Албански: mjerim
Примери:
Животот станал неснослив, поради социјалната беда.
Притиснати од бедата, многу Македонци заминувале на печалба.
2. Зло што може да го снајде човек, неволја, напаст, голема мака, несреќа.
Англиски: misfortune Албански: mjerim, fatkeqësi
Примери:
Тој можеше да ги вовлече во некоја беда.
За нејзината беда и несреќа единствено сум виновен јас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК