а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бег

мн. бегови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 802
1. Благородничка титула, титула на феудален земјопоседник или на заповедник во Турското Царство. Кога стои со името обично се става по името.
Англиски: bey Турски: bey Албански: beg, bej
Употреба: Административен термин , Историја
Примери:
Пред него стои бег со чалма и димискија в раце.
Сулејман-бег, Осман-бег, Рустем-бег
2. Бегство, бегање, забрзано движење, движење нанекаде со трчање.
Англиски: flight Албански: ikje
Примери:
Непријателот се даде во бег кон планината.
При бегот од поплавата ги оставија куќите.
Изведенки
беже ср.
мн. бежиња
дем.