а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бегува

бегуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Врши беговска власт.
Албански: sundim si beg
Употреба: Историја
2. Ужива, живее раскошно како бег.
Албански: jetoj si beg
Употреба: Преносно значење
Изведенки
бегување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи