а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бегство

мн. бегства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3573
Нагло напуштање на некое место, бегање обично за да се избегне некоја опасност или непријатност.
Англиски: escape
Примери:
Безглавото бегство на луѓето во мене роди невиден страв.
Народните патила се често повод за бегство од родното место.