а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бегол

беглиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16671
Што е направен набрзина, без задржување и задлабочување.
Англиски: shallow
Примери:
Само со бегол поглед ги опфаќаше луѓето.
Фрли бегол поглед на постарите жени во салонот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК