а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бегов

беговиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24779
Што припаѓа на бег.
Употреба: Историја
Примери:
Бегова стока.
Беговите волови.
Бегова куќа.
Бегов син.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК