а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беговски

беговскиот
Вид збор: Придавка
1. Што припаѓа на бег.
Употреба: Историја
Примери:
Се шеташе низ беговскиот сарај.
2. Што се однесува на бег.
Употреба: Историја
Примери:
Потекнуваше од некој стар, беговски сој.
Изведенки
беговски прил.
Пример: Бравите се испекоа и четниците се наручаа беговски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи