а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беглик

мн. беглици
Вид збор: Именка, машки род
1. Административна единица управувана од бег.
Турски: beylik Албански: bejleri, njësi administrative e begut
Употреба: Историја
2. Посед на бег добиен од султанот.
Турски: beylik Албански: bejleri
Употреба: Историја
3. Бесплатна работа на рајата на имотот на бегот.
Турски: beylik Албански: punë pa pagesë në pronën e begut
Употреба: Историја
4. Данок на добиток во Турското Царство.
Употреба: Историја
Изведенки
беглички прид.
бегличкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи