а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бегликчија

мн. бегликчии
Вид збор: Именка, машки род
Собирач на данок во натура во Турското Царство.
Англиски: tax collector Турски: beylikçi
Употреба: Економија , Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи