а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беглербег

мн. беглербегови
Вид збор: Именка, машки род
Врховен заповедник, воени граѓански старешина на некоја област или покраина во Турското Царство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи