а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

беганица

мн. беганици
Вид збор: Именка, женски род
Панично бегство, бегање.
Англиски: rout
Примери:
Започна страшна беганица.
Тој поинаку ја разбираше таа нејзина беганица.
Изведенки
бежанија ж.
(разг.)
Пример: Па ова ти било општа бежанија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи