а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бегалка

мн. бегалки
Вид збор: Именка, женски род
1. Девојка која бега од родителите кај младичот за да се мажи.
Албански: vajzë që ikë
Примери:
Јас бев бегалка во неговата куќа.
Ја зел невестата бегалка.
2. Жена бегалец.
Англиски: refugee Албански: refugjat
FlexiMac
 менување на македонски глаголи