а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бдејач

мн. бдејачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што бдее.
Примери:
Тој е оној ноќник, бессоник, бдејач кој го минува светот буден.
Тој е бдејач крај самовилските вирови.
Изведенки
бдејачка ж.
мн. бдејачки