а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бдее

бдеат; бдеј, бдејте; бдеев, бдееја; бдеел; бдеен; бдеејќи; мин. бдеав, бдеаја; бдеал; бдеан несв.
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 5197
1. Не спие, ја поминува ноќта без сон.
Англиски: watch Албански: ri zgjuar
Примери:
Во долгите ноќи кога сите спијат, тој бдее.
Саноќ бдееше над нејзината постела.
2. Внимава, чува, се грижи за некого, за нешто.
Англиски: guard Албански: bëj rojë
Примери:
Бабицата бдееше со неа и ја тераше да легне.
Ноќе над заспаната челад бдеел домаќинот со секира.
Со татковска нежност тој бдееше над болниот.
Изведенки
бдеење ср.
глаг. им.