а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баџа

мн. баџи
Вид збор: Именка, женски род
1. оџак, димник
Англиски: chimney Турски: baca Албански: baxhë
Примери:
Низ баџата излегуваше густ чад.
2. Прозорче на покрив од куќа.
Англиски: window Албански: dritare kulmi
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Низ баџата од врвот на покривот се пробива утринската белина.
Изведенки
1. баџичка ж.
мн. баџички
2. баџиче ср.
мн. баџичиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи