а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баџанак

мн. баџанаци
Вид збор: Именка, машки род
Маж на свеската, роднинска врска помеѓу сопрузите на сестри.
Англиски: brother-in-law Турски: bacanak
Примери:
Тој му стана баџанак.
Со него беа баџанаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи