а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баџак

мн. баџаци
Вид збор: Именка, машки род
бут, бедро
Англиски: thigh, leg Турски: bacak
Употреба: Архаизам
Примери:
Такви баџаци како кај неа, не сум видел!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи