а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баџ

мн. баџови
Вид збор: Именка, машки род
Наплата за премин или превоз преку гранична вода или граница.
Употреба: Архаизам
Примери:
Митрополитот не подлежи на царски давачки, ни на ѓумрук, ни на баџ, ниту пак, на некоја друга такса или пристојба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи