а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бања

бањаат; бањат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11845
1. Капе некого.
Англиски: bathe Албански: laj
Примери:
Ги бањаа малите деца.
2. (се бања) се капе
Албански: lahem, bëj banjë
Примери:
Се бањав во вирот.
Се бања со студена вода.
Изведенки
бањање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК