а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бања

мн. бањи
Вид збор: Именка, женски род
1. Минерални извори со уреди за капење.
Англиски: spa Албански: burim ujrash termale, llixhë, qendër klimaterike
Употреба: Медицина , Туризам
Примери:
Ја запозна во бањата, каде што се лечеше од ревма.
2. Капалиште, просторија за капење во куќа или во стан.
Англиски: bathroom Албански: banjë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Куќата имаше бања и убав француски кревет.
3. Капење во топла вода.
Англиски: bath Албански: banjë, larje
Примери:
По секоја бања легнуваше в кревет.
Изведенки
бањски прид.
бањскиот
Пример: бањско лекување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи