а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бањач

мн. бањачи
Вид збор: Именка, машки род
1. капач
Англиски: bather Албански: notues
Примери:
Беше прв и последен бањач во реката.
2. бањар
Англиски: lifeguard Албански: notues, kujdestar plazhi
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи