а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бањар

мн. бањари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што одржува ред во бањата и ги услужува капачите.
Англиски: lifeguard Албански: kujdestar plazhi
Примери:
Бањарот ги упати гостите во базенот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи