а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бањарка

мн. бањарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18682
1. За жена бањар.
Албански: rrobë banje
2. Мантил, наметка за бришење и наметнување по капењето.
Англиски: bathrobe Албански: rrobë banje
3. Крпа, сунѓер за триење.
Англиски: sponge Албански: sungjer
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК