а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бај

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14991
чичко
Англиски: uncle Турски: bey
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Бај Петре.
Бај Гањо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК