а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајче

мн. бајчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Детски назив за јагне.
Англиски: lamb Албански: qingj, beckë
Примери:
бело бајче
Рипкаат бајчиња.
2. Наивен, глупав човек, необично мирен.
Англиски: ninny Албански: leshko, qingj njeri
3. Мало стаклено топче за играње.
Англиски: marble
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
бајченце ср.
дем. и хип.
Пример: Бајченце мило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи