а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајт

мн. бајти
Вид збор: Именка, машки род
Основна единица за меморија во информатиката.
Англиски: byte Албански: bajt, njësi matëse
Употреба: Информатика
Примери:
Еден килобајт содржи илјада дваесет и четири бајта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи