а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бајрам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15073
1. празник
Англиски: holiday Турски: bayram Албански: bajram
2. Муслимански верски празник по завршетокот на рамазанскиот пост.
Англиски: Eid ul-Fitr Турски: bayram Албански: bajram
Употреба: Религија
Примери:
Годинава се погоди Прочка и Бајрам во еден ден.
Изрази
Си прави бајрам со умот - фантазира, мисли нереално.
Изведенки
бајрамски прид.
бајрамскиот
Пример: Бајрамска баклава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК